الهـــــۀ امیـــــــــد
روانشناسی ، اجتماعی ، اعتقادی 
قالب وبلاگ

توی لحظه های تلخ بیکسی ، تو هجوم سختیا ، وقتی نداشتم نفسی ، وقتی یک ردّ پا روی ساحل زندگی بود ، من بودم رو دوش او ، او ناشناس ، و منم مثل همیشه ناسپاس : هشتم ژانويه روز خدا

نويسندگان
امکانات وب

راز موفقیت در زندگی

۱. واقع بینی در آرزوها : بدان! بطور مسلم هرگز به همه آرزوهایت نخواهى رسید و از اجلت‏ تجاوز نخواهى کرد(بیش از آنچه مقرر شده عمر نخواهى نمود)       

۲. ضرورت میانه روی : تو در راه‏ همان کسانى هستى که پیش از تو مى‏زیسته‏اند، بنابر این در طریق بدست آوردن‏ دنیا ملایم باش؟ و در کسب و کار میانه روى را پیشه کن (نه حرص داشته باش‏ و نه طمع) زیرا بسیار شده که تلاش بیحد در راه دنیا منجر به نابودى اموال گردیده‏ است. چرا که نه هر تلاشگرى به روزى رسیده، و نه هر مدارا کننده ای محروم شده. 

۳. مدیریت سخن گفتن : تدارک و جبران آنچه بر اثر سکوتت از دست داده‏اى‏ آسانتر است از جبران آنچه در اثر سخنت از دست رفته! چرا که نگهدارى آنچه ‏در ظرف هست‏ با محکم بستن دهانه آن امکان‏پذیر است ، و نگهدارى آنچه در دست‏دارى نزد من محبوبتر است از آنکه چیزی از دیگران بخواهی. 

۴. تفکر کافی بجای پرحرفی :کسى که پر حرفى کند حرفهاى بى معنى زیاد خواهد زد.هر کس اندیشه کند. بینائى خواهد یافت. 

۵. دقت در انتخاب دوست : به نیکوکاران نزدیک‏شو که از آنان خواهى شد.از اهل شر و بدى دور شو تا از آنها بر کنار باشى. نه در یاری دادن انسان پست‏ خیرى وجود دارد و نه در دوستی با دوست متهم.

۶. تصمیم گیری صحیح و انتخاب مشاور کاردان : آن گاه که رفق و مدارا کردن شدت بحساب آید، بجای مدارا شدت کن ، چه بسا که دارو مایه بیمارى، و بیمارى داروى نجاتبخش‏است. چه بسا آن کس که اهل اندرز نیست اندرز داده، و آن کس که ازاو درخواست نصیحت‏شده خدعه به کار برده است! 

۷. عدم افراط در خیالپردازی : از تکیه کردن بر آرزوها بر حذر باش،که سرمایه احمقان است و حفظ عقل پند گرفتن از تجربه‏ها است. و بهترین تجربه‏هایت آن است که به تو پند دهد. 

۸. فرصت شماری : پیش از آنکه فرصت از دست ‏برود و مایه اندوهت گردد آنرا غنیمت‏بشمار.        

۹. پذیرش شکست : چنان نیست که هر کس درجستجو باشد به خواسته‏اش برسد و هر پنهان شده ای  باز نمیگردد .

۱۰. آسان گیری به خود : حال که ‏روزگار در اختیار توست‏ آسان گیر و برای آنکه بیشتر بدست آورى خود را بخطر مینداز.     

۱۱. عدم لجبازی : از سوارشدن بر مرکب سرکش لجاجت ‏بر حذرباش.

۱۲. بی نیازی از مردم : تلخى یاس و نادارى بهتر است از در خواست از مردم . ثروت کم همراه با عفت و پاکى و درستکارى بهتر است از ثروت فراوان توأم با فجور و گناه.      

۱۳. حفظ رازهای خویشتن : انسان اسرار خویش را بهتر از هر کس دیگر نگهدارى مى‏کند . بسیارند کسانى‏که بر زیان خود تلاش مى‏کنند. 

۱۴. پرهیز از خودفروشی : بزرگوارتر از آن باش که به پستى تن دردهى هر چند تو را به مقصودت برساند، زیرا تو نمى‏توانى در برابر آنچه از آبرو و شخصیت در این راه از دست مى‏دهى ، بهائى‏بدست آورى ‏«بنده دیگرى مباش چرا که خداوند تو را آزاد آفریده‏»! آن نیکى که جزبا شر و بدى بدست نیاید نیکى نیست و نه آن آسایش و راحتى که با مشقت زیاد.

۱۵. قناعت : نکند مرکبهاى طمع با سرعت‏حرکت کنند و تو را به مهلکه بیندازند.

۱۶. تغذیه سالم : غذاى حرام بدترین غذاها است! 

۱۷. هدر ندادن سرمایه : از نمونه های تباهی ، نابود کردن زاد و توشه آخرت است . هر کارى سرانجامى ‏دارد، بزودى آنچه برایت مقدر شده بتو خواهد رسید.

۱۸. پرهیز از ستم : ستم بر ناتوان بدترین ستم است! 

۱۹. توکل به خدا : اگر توانستى که بین تو و خداوند ، صاحب نعمتی قرار نگیرد ، چنین باش ، زیرا تو قسمت‏ خود را دریافت‏ خواهى کرد، و سهمت را خواهى گرفت، و مقدار کمى که از ناحیه خدا برسد ، محترمانه‏تر است از مقدار زیادى که ازناحیه یکى از مخلوقانش باشد، هر چند همه نعمتها از ناحیه او است.                                  منبع: نکات سبزرنگ از نامهُ ۳۱ نهج البلاغه میباشد.

[ ۱۳۸۳/٩/۱۸ ] [ ۱٠:۳۱ ‎ق.ظ ] [ الهۀ امید ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

سلامی که سینش سرای تو باد/ و لامش لقای صفای تو باد / سلامی که آیش امید دلت / و میمش محبت برای تو باد روانشناس بالینی، استاد روانشناسی دانشگاه، شاعر، نویسنده
موضوعات وب
صفحات دیگر
فال حافظ

mouse code|mouse code

كد ماوس