الهـــــۀ امیـــــــــد
روانشناسی ، اجتماعی ، اعتقادی 
قالب وبلاگ

توی لحظه های تلخ بیکسی ، تو هجوم سختیا ، وقتی نداشتم نفسی ، وقتی یک ردّ پا روی ساحل زندگی بود ، من بودم رو دوش او ، او ناشناس ، و منم مثل همیشه ناسپاس : هشتم ژانويه روز خدا

نويسندگان
امکانات وب

خبر: « حسین باقری معاون وزیر کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، از امضای تفاهمنامه با حوزه علمیه برای کاهش بلایای طبیعی ( !!!!!!!! ) خبر داد و خاطرنشان کرد: در مرحله اول با حوزه‌های علمیه قم، مشهد، اصفهان و شیراز تفاهمنامه همکاری امضا کردیم تا از حوزه‌های علمیه برای بکارگیری نقش معنویت در کاهش بلایای طبیعی استفاده شود.» منبع: سایت آفتاب نیوز

نظر پیامبر (ص): در سال نهم هجرت اﺑﺮاهیم ﻓﺮزﻧﺪ 18ﻣاهۀ ﭘﯿﺎﻣﺒﺮ وﻓﺎت ﯾﺎﻓﺖ و داﻏﯽ ﺟﺎﻧﺴﻮز ﺑﺮ وﺟﻮد ﭘﯿﺎﻣﺒﺮ ﻧﺸﺴﺖ. ﭘﯿﺎﻣﺒﺮ در ﻣﺮگ اﺑﺮاهیم ﺑﺴﯿﺎر ﻣﺘﺎﺛﺮ ﺷﺪ و ﮔﺮﯾﺴﺖ. در روز وﻓﺎت اﺑﺮاهیم ، ﮐﺴﻮف واﻗﻊ ﺷﺪ. ﻋﺪه ای ﭘﻨﺪاﺷﺘﻨﺪ ﮐﻪ ﺧﻮرﺷﯿﺪ ﺑﻪ همدردی ﺑﺎ پیامبر در داغ ﻓﺮزﻧﺪش ﮔﺮﻓﺘﻪ و ﮐﺪر ﺷﺪه اﺳﺖ. اﻣﺎ ﭘﯿﺎﻣﺒﺮ ﺑﺮﺧﻼف ﺑﺴﯿﺎری از ﻓﺮﺻﺖ ﻃﻠﺒﺎن و رهبران ﺑﺎﻃﻞ ﮐﻪ از جهل و ﺧﺮاﻓﻪ ﭘﺮﺳﺘﯽ ﻣﺮدم ﺑﻪ ﻧﻔﻊ ﺧﻮد ﺳﻮد ﻣﯽﺟﻮﯾﻨﺪ، ﺑﺮﻓﺮاز ﻣﻨﺒﺮ رﻓﺖ و ﻓﺮﻣﻮد: «ان اﻟﺸﻤﺲ و اﻟﻘﻤﺮ آﯾﺘﺎن ﻣﻦ آﯾﺎت اﷲ ﯾﺠﺮﯾﺎن ﺑﺎﻣﺮه ﻣﻄﯿﻌﺎن ﻟﻪ ﻻﯾﻨﮑﺴﻔﺎن ﻟﻤﻮت اﺣﺪ وﻻ ﻟﺤﯿﺎﺗﻪ.» یعنی: « ﺧﻮرﺷﯿﺪ و ﻣﺎه دو ﻧﺸﺎﻧﻪ از ﻧﺸﺎنه های ﺧﺪاوﻧﺪﻧﺪ ﮐﻪ ﺑﻪ دﺳﺘﻮر او در ﺣﺮکتند و در اﺧﺘﯿﺎر اوﯾﻨﺪ. آن دو ﺑﺮای ﻣﺮگ و زﻧﺪﮔﯽ ﻓﺮدی ﮔﺮﻓﺘﻪ ﻧﻤﯽﺷﻮﻧﺪ.»  بحار الانوار، ج 15، ص 392 .

  1. کاش دوستان و دلسوزان در حوزۀ علمیه از پیامبر الگو گرفته و با این اقدام سازمان مدیریت بحران ، برخورد شایسته ای میکردند که جلوی خرافه پرستی که از آفات جوامع دینی است را گرفته و حساب حوزه را از اینگونه عقاید جدا میکردند.
  2. باتوجه به مشکلات اقتصادی کشور و در زمانی که خیلی از هموطنان ما زیر خط فقر زندگی میکنند ، امیدوارم برای چنین اقداماتی حداقل بودجه ای در نظر نگرفته باشند.
  3. اگر فرض هم بگیریم که دعای افراد یا سایر اقدامات معنوی میتواند روی حوادث طبیعی تاثیر گذار باشد ، این افراد چه ویژگیهایی باید داشته باشند؟ و آیا در حوزه چنین افرادی پیدا میشود؟ آیا فقط در حوزه چنین افرادی وجود دارند؟
  4. در حالی که اقدامات دولت برای اشتغال جوانان بیکار همچنان با وعده و وعید، کم نتیجه مانده ، آیا این نیز نوعی اشتغال زایی است؟ یا راهکاری برای حل بحران؟ کاش علمی تر به قضایا نگاه میکردیم.
  5. در طول 35 سال اخیر اقدامات سلیقه ای زیادی انجام شده که متاسفانه هرگز تحقیقات علمی در مورد فرضیۀ پایۀ اقدامات مذکور یا انجام نشده یا اگر شده بدلایل مختلف منتشر نشده است. امیدوارم وزیر محترم کشور از معاونت مربوطه درخواست بررسی علمی اثربخشی این اقدام را نموده و صادقانه نتایج آن اعتبارسنجی و منتشر شود. و اگر به این نتیجه رسیدند که پیامبر(ص) درست میفرمایند و بین حوادث طبیعی و اخم و لبخند افراد رابطه ای نیست ، برای همیشه جلوی این اقدامات سلیقه ای را بگیرند. و اگر نتایج تحقیقات حاکی از اثربخشی معنادار این اقدامات در پیشگیری از زلزله و ... بود ، به ما هم اطلاع دهند تا در چنین اقدامات خیرخواهانه ای شرکت کنیم. حقوق هم نمیخواهیم.
  6. در قرآن کریم خداوند میفرماید: «وَ لَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُری‏ آمَنُوا وَ اتَّقَوْا لَفَتَحْنا عَلیْهِمْ بَرَکاتٍ مِنَ السَّماءِ وَ اْلأَرْضِ وَ لکِنْ کَذَّبُوا فَأَخَذْناهُمْ بِما کانُوا یَکْسِبُونَ»: «  و اگر اهل شهرها و آبادیها، ایمان می‏آوردند و تقوا پیشه می‏کردند، برکات آسمان و زمین را بر آنها می‏گشودیم؛ ولی (آنها حق را) تکذیب کردند؛ ما هم آنان را به کیفر اعمالشان مجازات کردیم.» بدون تردید گردش چرخهای جهان براساس نظم دقیق و حساب شده ای است که بزرگی خالق آنرا نشان داده و بشر که بزرگترین مخلوق اوست در طی تاریخ و به مدد دانشمندان علوم مختلف ، مکانیسم طبیعی حوادث مختلف را کشف نموده و مانع سودجویی سودجویان از جهل مردم شده است. بعنوان مثال دوره ای از تاریخ را بخاطر بیاورید که مردمان جاهل و سودجویان فاسق ، کسوف و خسوف را به خشم خدایان از مردم نسبت می دادند و بعدها دانشمندان مکانیسم طبیعی آنرا نشان دادند و مشخص شد که ربطی به خشم و محبت و غیرو ندارد. و اگر خداوند در این آیه برکات آسمان و زمین را بعنوان پاداش ایمان افراد مطرح می نمایند ، بی تردید منظور صرفا ادای شهادتین و دست روی دست گذاشتن و صرفا اکتفا به دعا کردن نیست. وقتی امروزه به تلاش دانشمندان ، انسان میتواند ابرها را باردار نموده و بارش باران را تسریع نماید ، شاید بتوانیم به گشایش برکات آسمانی برای انسانهایی پی ببریم که ایمان واقعی به خدا را در قالب ایمان به توانییهای خویشتن به منصۀ ظهور رسانده اند. همان خویشتنی که حضرت علی (ع) شناخت خدا را نتیجۀ طبیعی شناخت آن میداند، آنجا که میفرماید: « من عرف نفسه فقد عرف ربه » . پس بیاییم بجای شیوه های خرافی ، بزرگی انسان به عنوان اشرف مخلوقات و بزرگی خداوند تبارک و تعالی را باور نموده و در عمل پیاده نماییم ، باشد که ماهم روزی بسان کشورهای پیشرفته ، از نظر علمی و عملی به پیشرفتهایی آنچنان که شایستۀ اشرف مخلوقات است نائل شویم، نه آنکه روز بروز در خرافات بیشتر غرق شویم.
[ ۱۳٩۱/٥/٢٤ ] [ ٥:۱۸ ‎ق.ظ ] [ الهۀ امید ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

سلامی که سینش سرای تو باد/ و لامش لقای صفای تو باد / سلامی که آیش امید دلت / و میمش محبت برای تو باد روانشناس بالینی، استاد روانشناسی دانشگاه، شاعر، نویسنده
موضوعات وب
صفحات دیگر
فال حافظ

mouse code|mouse code

كد ماوس