الهـــــۀ امیـــــــــد
روانشناسی ، اجتماعی ، اعتقادی 
قالب وبلاگ

توی لحظه های تلخ بیکسی ، تو هجوم سختیا ، وقتی نداشتم نفسی ، وقتی یک ردّ پا روی ساحل زندگی بود ، من بودم رو دوش او ، او ناشناس ، و منم مثل همیشه ناسپاس : هشتم ژانويه روز خدا

نويسندگان
امکانات وب

اقسام مردم از دید امام علی(ع):

  1. عده‏اى اگر دست ‏به فساد نمى‏زنند به خاطر این است که: روحشان ناتوان و شمشیرشان کند، و امکانات مالى در اختیار آنها نیست.
  2. گروه دیگر آنانند که شمشیر کشیده‏اند و شر و فساد خویش را آشکار اعلام مى‏دارند، لشکرهاى خود از سواره و پیاده گرد آورده، و خویشتن را آماده کرده‏اند، دین‏شان را براى‏این تباه ساخته‏اند که ثروتى بیندوزند، و یا فرماندهى جمعیتى را براى خود فراهم سازند و یا به منبرى صعود کرده براى مردم خطبه بخوانند. چه بد تجارتى است که انسان دنیا را بهاى خویشتن ببیند، و به جاى نعمتها و رضایت پروردگار در آخرت، زندگى این جهان رابرگزیند.
  3. گروه سوم کسانى هستند که:(از زیر نقابِ)کارهاى آخرتى دنیا را مى‏طلبند و آخرت ‏را به وسیله کارهاى این جهان نمى‏طلبند، خود را کوچک و متواضع جلوه مى‏دهند، گامهارا کوتاه برمى‏دارند، دامن لباس خویش را جمع مى‏نمایند، خویشتن را به زیور ایمان-داران مى‏آرایند(خود را به شعار مردان صالح آراسته‏اند) و پوشش خدائى را وسیله‏ معصیت قرار داده‏اند.
  4. گروه چهارم آنانند که پستى و بى وسیله‏اى آنان را از رسیدن به جاه و مقام بازداشته ‏و دستشان از همه جا کوتاه شده و خود را به زیور قناعت آراسته‏اند و به لباس زاهدان زینت‏ داده‏اند (اما حقیقت این است) که در هیچ زمان نه بهنگام شب و نه بهنگام روز در سلک ‏زاهدان راستین نبوده‏اند!
  5. راغبان به خدا : (در این میان)گروهى باقى مانده‏اند که یاد قیامت چشمهاشان را فرو افکنده، و ترس باز پسین اشکشان را جارى ساخته، اینان(به خاطر سخنان حقى که مى‏گویند) یا ازجامعه رانده شده‏اند و در خاموشى و تنهائى فرو رفته‏اند و یا ترسان و مقهور مانده، یا لب‏از گفتار فرو بسته‏اند، و بعضى هم مخلصانه به کار دعوت بسوى خدا پرداخته‏اند، عده‏اى‏هم گریان و دردناکند، که تقیه آنان را از چشم مردم انداخته است، و ناتوانى وجودشان‏را فرا گرفته (اینان به کسانى مى‏مانند) که در دریاى نمک غوطه‏ورند، دهانشان بسته، و قلبشان مجروح است (آنقدر) نصیحت کرده‏اند که خسته شده‏اند، از بس مغلوب شده‏اند ناتوان گشته‏اند و از بس کشته داده‏اند به کمى گرائیده‏اند.                                     شما در چه گروهی قرار دارید؟

      اى مردم! دنیا در چشم شما باید کم ارزش‏تر از پوست درخت و اضافیهاى مقراضهائى‏که با آن پشم حیوانات را مى‏چینند بوده باشد، از پیشینیان پند بگیرید، پیش از آنکه‏آیندگان از شما پند بگیرند،این جهان پست و مذموم را رها کنید زیرا افرادى که ازشما شیفته‏تر نسبت ‏به آن بوده‏اند را رها ساخت!

                                                                                           نهج البلاغه:خطبه ۳۲

     ازهمه دل بریده ام نشسته ام به پای تو          غریب این جهان بود هر که شد آشنای تو   

یه خبر خوب: یکی از دوستان به نام یه آدم دیگه اخیرا هم کنکور مقطع بالاتر قبول شده هم گواهینامه رانندگیشو گرفته. بهش تبریک میگم و براش آرزوی موفقیت میکنم.  

      عید غدیر خم بر همه عاشقان علی مبارک     الههء امید    الههء امید و شادی     

[ ۱۳۸۳/۱۱/۱٠ ] [ ٩:۳٠ ‎ب.ظ ] [ الهۀ امید ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

سلامی که سینش سرای تو باد/ و لامش لقای صفای تو باد / سلامی که آیش امید دلت / و میمش محبت برای تو باد روانشناس بالینی، استاد روانشناسی دانشگاه، شاعر، نویسنده
موضوعات وب
صفحات دیگر
فال حافظ

mouse code|mouse code

كد ماوس