راهی بسوی تندرستی

راهی بسوی تندرستی(۱)

آیا دوست دارید انرژی و شورو شوق شما به زندگی روز به روز بیشترشده و حتی بهترین حس شارژ بودن( well-being ) را تجربه کنید؟ درمورد تجربه بیشترین لذت از زندگی چه نظری دارید؟ اگر مایلید، میخواهم به شما مژده دهم که چنین چیزی برای هریک از شما امکان پذیر است. نیروی لازم برای خوش بودن در زندگی در وجود شما نهفته است: قدرت انتخاب

سلامتی چیزی بیش از بیمار نبودن

برطبق تعریف سازمان بهداشت جهانی(WHO) سلامتی چیزی بیش از مریض نبودن و عبارتست از: وضعیت شارژ بودن بهینهشارژ بودن بهینه٬ درجه ای از سلامتی است که فراتر از سلامتی پس از بیماریست. تندرستی مستلزم تعادل در جنبه های مختلف جسمانی ، هیجانی ، روانی ، و معنوی است. این نگاه کلی به سلامتی بر یکپارچگی در همه جنبه ها در یک فرایند مستمرتاکید دارد. در این مطلب و سلسله مطالب بعدی سعی برآن است که راههای رسیدن به تندرستی مبتنی بر این رویکرد کلی تبیین گردیده و به سوالات متداول مرتبط با آن پاسخ داده شود.

مسئولیت تندرستی با خودتان است

بسیاری از ما انسانها ممکن است معتقد باشیم که سلامتی به دریافت مراقبتهای بهداشتی بستگی دارد . حقیقت این است که رسیدن به تندرستی به عهده خود شماست. شما تنها کسی هستید که با انتخاب سبک زندگی در تندرستی خویش سهیم هستید. این فقط شما هستید که نیروی رسیدن به سلامتی و حفظ آن را دارید. نیروی شما متکی است بر انتخابهایی که هر روز انجام میدهید. اگر شما تحت تاثیر عادات و نگرشهای تثبیت شده باشید ، امکان ندارد که بتوانید به احساس خوب بودن در زندگی برسید. برای خوب بودن باید تمرکزتان را فراتر از صرفا سلامت جسمانی ببرید و :

1. تلاش کنید که تعادل و هماهنگی بین جنبه های جسمانی ، هیجانی ، روانی ، و معنوی ایجاد کنید.

2. روابط محترمانه و همکاری کننده ای با خانواده ، دوستان ، جامعه ، و محیط خویش برقرار سازید.

3. اطلاعاتی در خصوص انتخابهای سلامت محور جمع آوری نموده یا تنظیم کنید.

4. فعالانه در تصمیم گیریهای مربوط به سلامتی و خوب شدن خودتان شرکت نمایید.

                                                                                                                ادامه دارد

/ 27 نظر / 16 بازدید
نمایش نظرات قبلی
pooya

استاد جان سلام .... درگذشت پدر گراميتان را به شما و خانواده محترمتان تسليت عرض می‌کنم .... ما را هم در غم خود شريک بدانيد .....

روزگار یخی

با سلام.مدتها بود،به کسی تسليت نگفته بودم و عادت کرده بودم که فقط جواب تسليت به ديگران بدهم ، به همين خاطر خيلی خوب حال شما را درک می کنم،وبرای شما استاد بزرگوار و خانواده ی محترمتان از صميم قلب آرزوی صبر می کنم و تسليت عرض می نمایم. می دانم اين وداع خيلی تلخ است و قلب شما را به درد آورده است.اميدوارم ما را در غم خود شريک بدانيد.

paradisaical

سلام.....استاد ما را هم در غم از دست دادن پدرتان شريک بدونيد

عسل بیتا

سلام.... درگذشت پدر گراميتان را به شما استاد بزرگوار و خانوادهء ارجمندتان تسليت ميگم. مارو هم در غم خود شريک بدونيد.

شقايق

پدر آن تيشه که بر خاک تو زد دست اجل،تيشه ای بود که شد باعث ويرانی من....سلام ...تسليت مرا بپذيريد از قبل بخاطر اينکه شايد نتونم با بقيه تو مراسم پدر بزرگوارتون شرکت کنم واقعا عذر ميخواهم.

سوگند

سلام...چیزی نمی تونم بهتون بگم...خودتون که فوق العاده مقاومید هر چند که خیلی سخته......و در مقابل بحث هایی که با شما در مورد مرگ داشتم....الان هیچی نمی تونم بگم...برای خودتون و خانوادتون دعا می کنم.......امیدوارم ما رو هم در غمتون شریک بدونید...ا!!!۱

فادیا

سلام ! درگذشت پدر مهربان و دلسوزتان را به شما استاد بزرگوارتسليت گفته و طلب آمرزش برای آن مرحوم و صبر و اجر برای شما و بازماندگان را از خداوند خواهانم .(و استعينوا بالصبر)

حیدری

سلام . (ما از خدا ییم و به سوی او میرویم )در گذشت پدر عزیز و گرامیتان را به شما تسلیت گفته . و برای ایشان طلب رحمت الهی و صبر و اجر برای شما و بستگان از خداوند خواهانم .

برگ پاییزی

سلام استاد! از صميم قلب براتون آرزوی آرامش و صبر می کنم .و می دونم شما بزرگتر از اون هستيد که چيزی بخواد از پا درتون بياره....وای باران!باران!/شيشه پنجره را باران شست/از دل من اما /چه کسی یاد تو را خواهد شست؟!!...

فر شته

بهتر از اين نمی شه.