سخنی با یه آدم دیگه در مورد قسمت و تقدیر

سخنی با یه آدم دیگه در مورد قسمت و تقدیر

سلام! خانم سوگند توی وبلاگش یه مطلب قشنگ در مورد قسمت نوشته که با اجازه اش اونو اینجا میارمش و نظر خودمم راجع بهش میدم. اول مطلب ایشونو بخونید:

پرنده یک پرواز بود....
 
 
تا حالا شده حس پرنده ای رو داشته باشی که زخمی شده و مجبوره که به ساحل پناه بیاره ، بعدش چند تا بچه شیطون هم پیدا بشه و نتونه از دستشون فرار کنه. اونموقع اگر تو جای اون پرنده بودی چیکار می کردی . نه می تونی بال بزنی نه می تونی به اون بچه ها بگی کاری به کارت نداشته باشن. تسلیم سرنوشتت می شی ؟ سکوت می کنی و خودت رو به مرگ می زنی ؟ یا نه با اینکه بالت زخمی هستش سعی می کنی بال بزنی ؟ نمی دونم اونموقع چیکار می کنی . فقط همین قدر میدونم بعضی وقتها مجبوری تسلیم سرنوشت بشی و این اجبار یکمی سخته. اینکه سرت رو بندازی پائین و بگی خوب شاید قسمت این بوده . اما یه چیز دیگه  رو هم خوب می دونم . اون پرنده یه خالقی داره که بهش می گن خدا . فکر می کنم سختی تسیلم سرنوشت بودن رو با یادش بشه به فراموشی سپرد .  خوب ممکنه توی اون بچه ها یه بچه ای هم باشه که به پرنده ها علاقه داشته باشه وقتی میره سمت پرنده اون پرنده شاید فکر کنه بچهه میخواد اذیتش کنه ولی بعد ببینه اون بچه میخواد ازش مراقبت کنه تا خوب بشه . و ممکنه اون بچه یه فرستاده باشه که ما اول نشناسیمش و ازش بترسیم .  خوب شاید بعضی وقتها قسمت میخواد ازمون مراقبت کنه تا خوب بشیم و بتونیم راهمون رو بهتر  و سهل تر ادامه بدیم . و بعدش دوباره به سمت بینهایت ها پرواز کنیم با بقیه دوستامون.

و اما نظر من:

ویلیام جیمز میگه: « اغلب آدما به لحاظ جسمی ذهنی یا اخلاقی در دایره بسیار باریکی از وجود بالقوه خود زندگی میکنند؛ تنها از جزیی از آگاهی احتمالی و منابع روح و روان خود بهره میگیرند؛ کارشان به رفتار کسی میماند که از مجموعه اندامهای زنده جسم خود عادت کند که تنها انگشت کوچکش را تکان دهد. حوادث غیرمنتظره و بحرانهای بزرگ نشان میدهند که منابع حیاتی ما چقدر از آنچه می پنداریم بزرگتر و عظیمتر هستند.» آنچه شما گفته اید شاید در مورد اون پرنده هه یه جورایی صدق کنه که با اونم من خیلی موافق نیستم ولی به هرحال در مورد انسان فقط بطور استنثناء ممکنه صدق کنه. یادت باشه که تو بالهای پنهان زیادی داری که ممکنه هنوز بکارش ننداخته باشی. کما اینکه بالهایی که الان بکار میبری رو اگه یادت باشه پنج سال پیش بکار نمیبردی و شاید خبری هم از وجود چنین بالهای توانایی در خودت نداشتی. من مطمئنم که در ادامه زندگیت با بالهای جدیدی مسیرتو ادامه خواهی داد که فکرشم نمیکنی از کجا اومد٬ ولی میاد باور کن میاد. یه چیز دیگه: ریموت کنترل کائنات و قسمت و همه اینا در دستهای تو قرار دارن. باورت نمیشه؟ اگه من بهت بگم که دستته٬ بازم باورت نمیشه؟ آره تو قوی هستی قویتر از همه ی هستی. اونقدر که : رسی آخرش به جایی که به جز خدا نبینی ... بنگر که تا چه حد است مقامت ای زمینی (با اجازه شاعر)همیشه یه آدم دیگه باشی

/ 15 نظر / 23 بازدید
نمایش نظرات قبلی
يه آدم ديگه

با سلام..هدف من از اين پست ياداوري توانايي هاي انسان در برخورد با وقايع و رويدادهايي است كه نقشي در به وجود آمدنش نداشتيد....كه گاهي شرايطي پيش مي ياد كه انسانها در عين توانايي ناتوانانن ولي در برخورد با آن شرايط و مسائل توانا هستند...............

paradisaical

سلام...................موفق باشيد

شقایق

سلام...واقعا شما حق مطلب رو ادا کردید...چیزی که انسان را انسان حقیقی می سازد،تربیت صحیح اراده است...(میلتون)البته به نظر من تمام اینها بستگی داره به اینکه همنشینمون کیه و فکرش در مورد انسانها وتواناییهاش چیه؟....انسان بیش از زندگی است،انجا که هستی پایان می یابد،او ادامه دارد....پاینده باشید.

شقایق

دوباره اومدم اخه یادم رفت نویسنده مطلب آخر رو بنویسم از گفته های دکتر شریعتی بود....ببخشید،آماتورم دیگه..خداحافظ.

پوریا

سلام! ممنون از همه دوستان. در مورد نکته ای که زينب گفته که عمرمون رو برای يافتن بالها از دست ميدهيم کاملا باهاش موافقم اما يه نکته مهم که امروزه اکثر افراد متمدن و با فرهنگ ازش پيروی ميکنن اينه که اونا با مشاوره پنج سال رو ميکنن پنج ماه يا حتی کمتر. سربلند باشيد.

شقايق

سلام...من بعد از اينکه برای اين مطلب شما کامنت گذاشتم رفتم خونه ودر مورد مطلب يه ادم ديگه فکر کردم،وبه يه نتيجه ديگه ای رسيدم ،کهدلم ميخواست شما هم بدونيد،درسته که انسان دارای بالهايی هست که ميتونه با اونها پرواز کنه وخودش هم خبر نداره،اما به نظر من انسان گاهی اوقات در بعضی مواقع نميتونه روی تقديرش اثر بگذاره وبجز توکل کار ديگه ای نميتونه انجام بده،مثل ياسمن ،مثل اون پرنده ای که دو تا بالش زخمی ست،اون پرندهه چه جوری پرواز کنه؟ ياسمن هم درسته که ميتونه با بالهاش به جايی برسه که بجز خدا نبينه ولی در غم از دست دادن همسرش بجز توکل کار ديگهای نميتونست بکنه..نظر شما چيه؟ ممنون.

پوریا

سلام! در مورد نظر شقايق لازمه بگم که باهاش کاملا موافقم. توکل هم خيلی مهمه اما تلاش هم بايد کرد.

جواد ملكي

درگذشت پدر بزرگوارتان را به شما دوست عزيز و خانواده محترم تسليت عرض مي كنم . با مولاي علي محشور شود انشاالله .

روح الله ملكي

درگذشت پدر عزيزتان را به شما تسليت عرض مي كنم باقي بقاي عمر شما

ماهی در جستجوی دریا

سلام به همه از جمله الهه امید بزرگوار به یه مطلبی اعتقاد کامل دارم و برام اثبات شده هست و حیفم اومد اینجا که موقعیت مناسب هست نگم. خداوند در قران کریمش در سوره طلاق در انتهای ایه دوم و ایه سوم این سوره می فرمایند:(و هرکس تقوای الهی پیشه کند خداوند راه نجاتی برای او فراهم میکند و او را از جایی که گمان ندارد روزی میدهد و هرکس بر خدا توکل کند کفایت امرش را میکند خداوند فرمان خود را به انجام میرساند و خدا برای هر چیزی اندازهای قرار داده است). این وعده خدا چنانچه بهش عمل کنید بی شک عملی خواهد شد.اگر در این موضوع کوچکترین شکی دارید باید به ایمانتون مراجعه کنید چون شک در چنین وعده ای به ضعف ایمان اشخاص بر میگرده. التماس دعا