افراد شجاع و عاقل

افراد شجاع و عاقل

نمیدونم تا حالا به مشاور مراجعه کردید یا نه. تو جامعه ایران متاسفانه گاها ذهنیت خوبی نسبت به مراجعه به یه مشاور خانواده یا بالینی وجود نداره. آدما اگرم برن مشاوره٬ یه جورایی سعی میکنن از دیگران پنهانش کنن. بعضی جاها و برای بعضی ها این ذهنیت وجود داره که آدمای مشکل داری که سیماشون قاطی داره و عصبی هستن و تعادل ندارن و یه جورایی دربو داغون هستن فقط میرن مشاوره. فکر میکنن هر کی میره مشاوره دیوونه هست و این مایه خجالتشه که خودش نمیتونه مسایلشو حل کنه. فکر میکنن آدمایی که عقل درست و حسابی ندارن و کسی تره براشون خرد نمیکنه بخاطر کمبود محبت و توجه و احساس حقارت و از این حرفا فقط میرن پیش یه مشاور . خب شاید بعضی بخاطر این مشکلات به یه مشاور مراجعه کنن ولی اینطور نیست که هر کسی که به مشاور مراجعه میکنه آدم عجیب و غریب و غیر نرمالیه٬ یا همونها هم که بدلیل این مشکلات میرن پیش مشاور ٬ پس خیلی غیر طبیعیند. نه اونها از خیلی جهات حتی برتر از دیگران هستند ولی برعکس خیلیها که جسارت و بینش کافی برای پذیرش ضعف رو ندارن و یه عمر با ضعفهاشون خودشونو دیگرانو رنج میدن٬ اونا ضعفهاشون رو شجاعانه میپذیرن و در پی رفعش برمیان. اینو گفتم تا بگم مراجعین من آدمایی هستن که نتنها سرشون به تنشون می ارزه بلکه بسیاری افتخار میکنن که دقایقی ، فقط برای دقایقی با اونا هم صحبت بشن. اونا در پی جستجوی یه زندگی بهتر به تفکر یه متخصص اعتماد میکنن و عجیب هم نتیجه میگیرن. شاید براتون جالب باشه اگه شغل و هنر برخی از مراجعینمو بدونین: ورزشکار در سطح قهرمانی، موسیقی دان ٬ مهندس، دکتر ، تاجر فرش، کارخونه دار ، نویسنده ، شاعر، استاد دانشگاه، خیاط ، آرایشگر ، کتابدار ، روحانی ، مداح٬ رئیس و کارمند بانک ، خانه دار ، دانشجو ، پرستار ، ماما ، مدرس ، معلم ابتدایی ، دبیر ، مدیر عامل شرکت خصوصی ، هتل دار ، بوتیک دار ، چلوکبابی، و بسیاری مشاغل دیگه که هر کدوم توی جامعه ارج و قرب خاص خودشو داره. و البته من و بسیاری مشاورای دیگه نتنها منتی بر مراجعینمون نداریم بلکه به خودمون افتخار میکنیم که اونا برای مشورت در مورد مسایلشون ما رو انتخاب میکنند. شاید دیدگاه بسیاری از مشاورهارو به مراجعینشون بتونم در بیانات ارزشمند مهاتما گاندی براتون به تصویر بکشم. بخونید: « مشتری مهمترین بازدید کننده در محدوده ماست، او به ما وابسته نیست، ما به او وابسته ایم. او مزاحم کار ما نیست، او هدف کار ماست. او یک بیگانه در کار ما نیست، او بخشی از کار ماست. ما با انجام کار، لطفی در حق او نمیکنیم٬ اوست که با فراهم کردن این فرصت به ما لطف میکند.» لذا از همینجا به همه مراجعینم میگم که ممنون از اعتمادتون. خیلی گلید.

/ 13 نظر / 23 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فادیا

سلام ... هر انسان عاقلی تصدیق می کند که بهر ه بردن از نظرات مختلف دیگران بخصوص کسانی که در رشته ای تخصص دارند به صحت وصواب نزدیک تر است .چنانکه پیامبر اکرم گر چه خود نیازی به مشورت با دیگران نداشت اما در موارد بسیاری از جمله در جنگ خندق با اصحابش مشورت می نمودو این درسی است برای ما که چنین باشیم .(باتشکر از شما استاد گرانقدر موید و منصور باشید.)

پوریا

سلام! محمود جان منظور يه آدم ديگه اينه که خيلی از بچه های روانسناسی خودشون از اينکه برند مشاوره ميترسن. راستم ميگه

یه آدم دیگه

سلام...حدمت آقای محمود....منظورم همين بود که استاد نوشتند.....همگی شاد باشيد.

دانه های انار

سلام ... اولین کسی که مشورت کرد ، خالق هستی است .خداوند در خلقت هیچ موجودی با کسی مشورت نکرد ، اما در آفرینش انسان باملائکه اش مشورت نمود . گرچه خداوند از همه چیز آگاه هست ونیازی به مشورت با دیگران ندارد اما این درسی است برای ما که در امور مهم وبا اهمیت با دیگران مشورت کنیم ( وچه چیز مهمتر از روح وروان ما ). وروش عملی پیامبر ومعصومین (ع) نیز چنین بوده که در مسائل مهم با اصحاب خود مشورت می کردند وکسی که درمسائل مهم زندگی خود با دیگران مشورت نکند یا جاهل ونادان است واز فوائد آن بی خبر است ویا مغرور وخود رای است لذا در بحرانهای زندگی همواره خود را دربن بست می بیند و در فشار روحی بسر می برد . اما کسانی که به مساله مشاوره اهمیت نمی دهند چند جهت می تواند داشته باشد : ۱- خیلی افراد هستند که خود می خواهند به تنهایی مشکل خود را حل کنند لذا به هیچکس اعتماد نمی کنند ۲- گاهی از حل مشکل خود مایوسند وفکر می کنند که کسی نمی تواند مشکل آنهار احل کند.

عسل بیتا

سلام...ناملايمات و ناگواريهای زندگی در صورتی که با آنها درست برخورد کنيم، به برکت تبديل ميشوند. آنها چون چاقويی هستند که می تواند به ما آسيب بزند يا به ما کمک کند: بايد ديد دستهء چاقو را در دست می گيريم، يا تيغهء آن را.اگه ما گليم شما هم باغبان قدری هستيد.هميشه پيروز باشيد.

احسان

سلام..يادتونه يک مطلب درباره ی يک کشتی که توی ييک کشتی زرگتر بود نوشته بوديد؟؟ به نظر من بايد صبر کنيم اون ناخدای اصلی بيات

مهدیه

سلام حتملاْ

روزگار یخی

با عرض سلام و ادب...هنگامی که زندگی من در اثر افول ديدگان پر فروغ عزيزترين کس زندگيم سرد وبيروح شده بود و ديگر اميدی برای زندگی نداشتم... به خواست خداوند شما منجی من شديد .از خداوند بزرگ می خواهم که شما را در پناه خود موفق وپيروز نگه دارد .

زينب

می شه ما هم مثل شما بشيم؟ مگ نه..