برگی از تاریخ: قیام مردم تبریز (صبح روز شنبه 29 بهمن 1356)

در چهلم شهدای قیام خونین طلاب قم، شهر تبریز به طور ناگهانی و غیرمنتظره ضربه ای بر سلطنت پنجاه ساله پهلوی وارد ساخت و سرمشقی شد برای مردم شهرهای دیگر ایران. کنسول امریکا در تبریز پس از قیام تبریز نتیجه گیری کرد که این قیام: «دروازه ها را برای نبردهای مذهبی و اجتماعی که به سادگی آرام نخواهد شد، باز کرد.»

مردم متشکل از همه اقشار از آغاز صبح در تب و تاب برگزاری مراسم چهلمین روز شهدای قم بودند. حتی برخی از مردم از ساعاتی قبل از آغاز ساعت ختم در مقابل مسجد میرزایوسف آقا اجتماع کرده بودند. با افزایش جمعیت و آغاز ساعت ختم زمزمه مردم در اعتراض به بسته بودن درب مسجد بلند شد. رئیس کلانتری 6 با لحنی خشن ضمن فحاشی به مردم و اهانت به امام خمینی (ره) گفت: «در طویله بسته است و دنبال کارتان بروید». این چنین بی ادبی و اهانت گستاخانه به امام خمینی و مسجد، خانه خدا، چنان به غیرت مردم برخورد که خشم از چهره های آنان می بارید. جوانی از غیرتمندان تبریز - دانشجوی شهید محمد تجلا - که از سخنان توهین آمیز او به هیجان آمده بود، به سروان مزبور اعتراض نمود. افسر کلانتری مسلحانه به طرف او حمله برد. جوان سینه اش را باز کرد و گفت: «بزن» رئیس کلانتری 6 با اسلحه ای که در دست داشت قلب جوان را هدف گرفته ، شلیک نمود و جوان به شهادت رسید.
شلیک اسلحه کمری حق شناس و شهادت آن جوان همان و انفجار خشم دینی غیورمردان تبریزی همان. مردم با هر آنچه در دست داشتند از سنگ و چوب به نیروهای انتظامی که مسجد را در محاصره داشتند ، حمله ور شدند و این جرقه ، آغاز قیام شورانگیز مردم تبریز بود.

قیام تبریز از جنبش قم مهیب تر بود، قیامی که نمونه ای درخشان از استفاده سیاسی از سنتهای شیعی بود. در این قیام برای نخستین بار پس از قیام 15 خرداد 42 ، ارتش مستقیما به سرکوبی مردم پرداخت ولی اولین جلوه های پیوستن ارتش به ملت نیز در آن مشاهده گردید. تظاهرات چهلم قیام تبریز جنبه تقریبا سراسری در کشور پیدا کرد. مردم اصفهان ، شیراز، یزد، جهرم و اهواز کشته هایی دادند و مراسم چهلم آنها در 10 فروردین 1357 باعث تظاهرات و تجمعات بیشتری در داخله و توجه جدیدی در خارج به فجایع و وقایع ایران گردید.

هر چند قیام 29 بهمن با قهر انقلابی همراه بود ولی سران رژیم نتوانستند به مردم تبریز نسبت غارتگری بدهند. دانشجویان نقش مهمی در نظم دادن به قیام ایفا کردند و سعی داشتند به عنوان هدایت کننده مردم، از خرابکاری بی هدف در جریان عمل جلوگیری نمایند ، و مردم را از هر گونه غارت بازدارند. مردم به بانکها حمله می کردند اما یک ریال هم بر نمی داشتند. هر جا بانکی در طبقه زیرین خانه مسکونی قرار داشت، فقط به شکستن شیشه آن اکتفا می کردند. هیچ یک از وسایل اماکن عمومی مورد تعرض واقع نشد. اتومبیل های مردم در کنار خیابان ها سالم بود ولی وسائل نقلیه دولتی و حزبی مورد حمله قرار می گرفت. جالب آن است که به هیچ مدرسه و یا مرکز فرهنگی آسیبی نرسید.

واکنش رژیم و وابستگان آن در مورد قیام 29 بهمن تبریز:
اولین واکنش رژیم پس از برقراری حکومت نظامی، موج دستگیری افراد مظنون بود. پس از پایان روز 29 بهمن ظرف 48 ساعت 621 دانشجو روانه زندان شدند. دولت کوشید تا با کنترل مطبوعات و رادیو تلویزیون، تا حد مقدور آن واقعه را یک مساله بی اهمیت جلوه دهد. مسوولان حزب رستاخیر اولین طرفداران شاه بودند که در این خصوص موضعگیری کردند:
هلاکو رامبد: «عوامل آشوب تبریز معلوم نیست کی و از کدام مرز وارد ایران شده اند.» وی در روز بعد گفت: «کمونیست های شناخته شده سبب اغتشاش تبریز بوده اند.» محمود جعفریان در اجتماع اعضای حزب رستاخیز تبریز چند روز بعد از قیام اعلام کرد: «آشوبگرانی که تبریز را به آتش کشیدند تبریزی نبودند.» کلماتی نظیر کمونیست های شناخته شده ، مزدوران خارجی ، مارکسیست ها، مارکسیست های اسلامی، به طور خسته کننده از سوی سران رژیم در مطبوعات و رادیو تلویزیون تکرار می شد.

شاه در 8 اسفند به مناسبت روز آزادی زنان در ورزشگاه بزرگ تهران سخنرانی تندی کرد و در آن به رهبران مذهبی حمله نمود و در قسمتی از صحبت خود گفت:«سیاست حداکثر آزادی را ادامه خواهیم داد زیرا ارکان این مملکت براساس انقلاب شاه و ملت چنان قوی است که مظاهر واپسین اتحاد نامقدس سرخ و سیاه نمی تواند به آن خلل وارد کند.»

مهمترین اقدام تبلیغاتی رژیم ، به راه انداختن تظاهراتِ به اصطلاح میهنی در مقابل تظاهرات مردمی بود که حزب رستاخیز مسوول اجرای آن گشت، ولی اجرای این نقشه با سوءاستفاده از مقام و موقعیت آیت الله شریعتمداری انجام گرفت. از چند روز قبل عوامل ساواک و رستاخیز در شهرها و روستاهای آذربایجان به راه افتادند و همه جا شایع کردند که روز 19 فروردین جمشید آموزگار همراه آقای سیدکاظم شریعتمداری به تبریز خواهد آمد تا در جمع مردم صحبت کنند و برایشان علل ماجرای 29 بهمن 56 را روشن نمایند.
البته روشن است که شنیدن خبر حضور آیت الله شریعتمداری در تبریز چگونه می توانست مقلدان وی را به محل نمایش بکشاند و دوربین های خبرنگاران نیز گرد آمدن جمعیتی کثیر را به عنوان طرفداران شاه به ثبت برساند. در روز مقرر در بالای صحنه هم یک آخوند درباری در کنار جمشید آموزگار و جعفریان ایستاده بود تا مردم از راه دور او را همان آیت الله شریعتمداری تصور کنند. جمشید آموزگار پس از این تظاهرات ساختگی در جمع خبرنگاران گفت: «علت تشکیل این میتینگ این بود که مردم آذربایجان از طریق حزب رستاخیز نشان دهند که آنان که در تظاهرات 50 روز قبل شرکت کردند ، آذربایجانی نبودند، ولی از آن جا که انجام این تقاضا قبل از نوروز ممکن نبود کار به امروز موکول شد.»

پس از قیام تبریز و یزد، علاوه بر اقدامات پلیسی ، کوششهایی از طریق حزب رستاخیز صورت گرفت ، یک «کمیته راهنمایی و اطلاعات» که هدف آن تشریح توطئه هایی بود که از خارج هدایت می شود تا مملکت را نابود سازد و همچنین کمیته دیگری به نام «کمیته اقدام سراسری» در پایتخت و مراکز استان ها شگل گرفت تا با اغتشاشات مبارزه نماید.

امام خمینی به عنوان رهبری مبارز و پیشوایی آشتی ناپذیر که از تبعیدگاه خود بر جریان نهضت نظارت و رهبری داشت ، پس از قیام شورانگیز 29 بهمن مردم تبریز، قیامی که جرقه آغاز آن اهانت به او بود، پیامی سراسر نوید و تحسین برای مردم آذربایجان صادر نمود.
حضرت امام مردم آذربایجان را چنین مورد خطاب قرار می دهند: «سلام بر اهالی شجاع و متدین آذربایجان عزیز ، درود بر مردان برومند و جوانان غیرتمند تبریز که در مقابل دودمان بسیار خطرناک پهلوی قیام کردند و با فریاد «مرگ بر شاه» خط بطلان بر گزافه گویی های او کشیدند. زنده باشند مردم مجاهد عزیز تبریز که با نهضت عظیم خود مشت محکم بر دهان یاوه گویان زدند...» امام خمینی در این پیام خود نه به مردم آذربایجان بلکه به مردم ایران نوید می دهد ، نوید پیروزی نهایی: «من به شما اهالی محترم آذربایجان نوید می دهم ، نوید پیروزی نهایی. شما آذربایجانیان غیور بودید که در صدر مشروطیت برای کوبیدن استبداد و خاتمه دادن به خودکامگی و خودسری سلاطین جور بپا خاستید و فداکاری کردید.»

برگرفته شده از سایت  مرکز اسناد انقلاب اسلامی

/ 9 نظر / 5 بازدید
ساقی

سلام هر چند غرق بحر گناهم ز صد جهت تا آشنای عشق شدم ز اهل رحمتم با قدوم خود منور کنید خانه ی عشق را.........

یه آدم دیگه

سلام خوبید جالب بود و خواندنی..............در مورد پست های قبلیتون می خوام بگم که این انتخابات و اتفاقات دور و برش هیچی هم که نداشته باشه برای من خوب بود می دونید چرا از زمان مناطره ها تا الان داشتم توی این همه صحبت و جدل آموخته هایم را مرور می کردم در بین آدمهایی که موفق اند شاید به ظاهر کاری به شخصو گروه خاصی ندارم آموخته هایم را مرور می کردم که با کدام قسمت شخصیت شان صحبت می کنند عمل می کنند عصبانی می شوند نه اصلا در کدام وضعبت قرار دارند ...............نمی دانم من شاید اشتباه می کنم .............کار سیاسی آنها جداست ولی به هر حال انسانهای محترمی که همه ما سرنوشتمان را به دست آنها داده بودیم از امتحانات ذهنی من پیروز بیرون نیامدند حتی بیشتر کسانی که در مورد این روند نظر می دادند و بحث می کردند جواب سوالاتم را با نوشته تان از زبان امام علی گرفتم مثل همیشه بالغانه ترین رفتار را درشما دیدم و در نوشته هایتان...............!!!!! باز هم ممنون استاد همه چیز تمام من!

یه آدم دیگه

امشب بیشتر کامنت های وبلاگمو درسالهای قبل خوندم به چه سرعتی گذشت 4 سال ناقابل از ساخت وبلاگ.............!!!!

لی لی

سلام خیلی جالب بود

سعیده

سلام. در تایید کامنت یه آدم دیگه می خواستم بگم: توی این روزهای پر فراز و نشیب با تمام تنش ها و مشکلات و مسائل خاص خودش که درتاریخ زندگی ما جوونا بی نظیر بود تنها چیزی که آرومم کرد مطالب اعتقادی شما بود بدون اینکه ببینمتون بیشترین فایده رو بردم. خسته شدم ازین روزای بی کسی ای هم صدا پس کی به دادم می رسی به امید اون روز.

تسنیم

سلام استاد جای فکر داره، دیگه از خوندن و نوشتن و شنیدن بحث های سیاسی خسته شدم. به امید ظهور همه ی خوبی ها و مجری عدالت. ایستاده ام در تاریک خانه ای که آخرین منزلگاه من است در آخرین نقطه ی طاقت در آخرین شعری که مرا به پایان درد نزدیک می کند ایستاده ام با دستهای آکنده از مهربانی و چشم های پراز نور و روشنی که بیایی امیدم را چنان سخت به آخرین ضریح مقدس قفل بسته ام که تا تو نیایی گشوده نخواهد شد امروز روز خوبی است برای ظهور تو به انتظار تو امشب کنار رد پای دیرینه نسیم خواهم خفت...

حوری آسمان

ای وی به تسنیم امروز روز خوبی است برای ظهور تو.

فادیا

سلام چقدر زیبا تشبیه کرده بودید...