پیشرفت با سرعت نور یا عقبگرد با منطق کور؟

خبر: « حسین باقری معاون وزیر کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، از امضای تفاهمنامه با حوزه علمیه برای کاهش بلایای طبیعی ( !!!!!!!! ) خبر داد و خاطرنشان کرد: در مرحله اول با حوزه‌های علمیه قم، مشهد، اصفهان و شیراز تفاهمنامه همکاری امضا کردیم تا از حوزه‌های علمیه برای بکارگیری نقش معنویت در کاهش بلایای طبیعی استفاده شود.» منبع: سایت آفتاب نیوز

نظر پیامبر (ص): در سال نهم هجرت اﺑﺮاهیم ﻓﺮزﻧﺪ 18ﻣاهۀ ﭘﯿﺎﻣﺒﺮ وﻓﺎت ﯾﺎﻓﺖ و داﻏﯽ ﺟﺎﻧﺴﻮز ﺑﺮ وﺟﻮد ﭘﯿﺎﻣﺒﺮ ﻧﺸﺴﺖ. ﭘﯿﺎﻣﺒﺮ در ﻣﺮگ اﺑﺮاهیم ﺑﺴﯿﺎر ﻣﺘﺎﺛﺮ ﺷﺪ و ﮔﺮﯾﺴﺖ. در روز وﻓﺎت اﺑﺮاهیم ، ﮐﺴﻮف واﻗﻊ ﺷﺪ. ﻋﺪه ای ﭘﻨﺪاﺷﺘﻨﺪ ﮐﻪ ﺧﻮرﺷﯿﺪ ﺑﻪ همدردی ﺑﺎ پیامبر در داغ ﻓﺮزﻧﺪش ﮔﺮﻓﺘﻪ و ﮐﺪر ﺷﺪه اﺳﺖ. اﻣﺎ ﭘﯿﺎﻣﺒﺮ ﺑﺮﺧﻼف ﺑﺴﯿﺎری از ﻓﺮﺻﺖ ﻃﻠﺒﺎن و رهبران ﺑﺎﻃﻞ ﮐﻪ از جهل و ﺧﺮاﻓﻪ ﭘﺮﺳﺘﯽ ﻣﺮدم ﺑﻪ ﻧﻔﻊ ﺧﻮد ﺳﻮد ﻣﯽﺟﻮﯾﻨﺪ، ﺑﺮﻓﺮاز ﻣﻨﺒﺮ رﻓﺖ و ﻓﺮﻣﻮد: «ان اﻟﺸﻤﺲ و اﻟﻘﻤﺮ آﯾﺘﺎن ﻣﻦ آﯾﺎت اﷲ ﯾﺠﺮﯾﺎن ﺑﺎﻣﺮه ﻣﻄﯿﻌﺎن ﻟﻪ ﻻﯾﻨﮑﺴﻔﺎن ﻟﻤﻮت اﺣﺪ وﻻ ﻟﺤﯿﺎﺗﻪ.» یعنی: « ﺧﻮرﺷﯿﺪ و ﻣﺎه دو ﻧﺸﺎﻧﻪ از ﻧﺸﺎنه های ﺧﺪاوﻧﺪﻧﺪ ﮐﻪ ﺑﻪ دﺳﺘﻮر او در ﺣﺮکتند و در اﺧﺘﯿﺎر اوﯾﻨﺪ. آن دو ﺑﺮای ﻣﺮگ و زﻧﺪﮔﯽ ﻓﺮدی ﮔﺮﻓﺘﻪ ﻧﻤﯽﺷﻮﻧﺪ.»  بحار الانوار، ج 15، ص 392 .

  1. کاش دوستان و دلسوزان در حوزۀ علمیه از پیامبر الگو گرفته و با این اقدام سازمان مدیریت بحران ، برخورد شایسته ای میکردند که جلوی خرافه پرستی که از آفات جوامع دینی است را گرفته و حساب حوزه را از اینگونه عقاید جدا میکردند.
  2. باتوجه به مشکلات اقتصادی کشور و در زمانی که خیلی از هموطنان ما زیر خط فقر زندگی میکنند ، امیدوارم برای چنین اقداماتی حداقل بودجه ای در نظر نگرفته باشند.
  3. اگر فرض هم بگیریم که دعای افراد یا سایر اقدامات معنوی میتواند روی حوادث طبیعی تاثیر گذار باشد ، این افراد چه ویژگیهایی باید داشته باشند؟ و آیا در حوزه چنین افرادی پیدا میشود؟ آیا فقط در حوزه چنین افرادی وجود دارند؟
  4. در حالی که اقدامات دولت برای اشتغال جوانان بیکار همچنان با وعده و وعید، کم نتیجه مانده ، آیا این نیز نوعی اشتغال زایی است؟ یا راهکاری برای حل بحران؟ کاش علمی تر به قضایا نگاه میکردیم.
  5. در طول 35 سال اخیر اقدامات سلیقه ای زیادی انجام شده که متاسفانه هرگز تحقیقات علمی در مورد فرضیۀ پایۀ اقدامات مذکور یا انجام نشده یا اگر شده بدلایل مختلف منتشر نشده است. امیدوارم وزیر محترم کشور از معاونت مربوطه درخواست بررسی علمی اثربخشی این اقدام را نموده و صادقانه نتایج آن اعتبارسنجی و منتشر شود. و اگر به این نتیجه رسیدند که پیامبر(ص) درست میفرمایند و بین حوادث طبیعی و اخم و لبخند افراد رابطه ای نیست ، برای همیشه جلوی این اقدامات سلیقه ای را بگیرند. و اگر نتایج تحقیقات حاکی از اثربخشی معنادار این اقدامات در پیشگیری از زلزله و ... بود ، به ما هم اطلاع دهند تا در چنین اقدامات خیرخواهانه ای شرکت کنیم. حقوق هم نمیخواهیم.
  6. در قرآن کریم خداوند میفرماید: «وَ لَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُری‏ آمَنُوا وَ اتَّقَوْا لَفَتَحْنا عَلیْهِمْ بَرَکاتٍ مِنَ السَّماءِ وَ اْلأَرْضِ وَ لکِنْ کَذَّبُوا فَأَخَذْناهُمْ بِما کانُوا یَکْسِبُونَ»: «  و اگر اهل شهرها و آبادیها، ایمان می‏آوردند و تقوا پیشه می‏کردند، برکات آسمان و زمین را بر آنها می‏گشودیم؛ ولی (آنها حق را) تکذیب کردند؛ ما هم آنان را به کیفر اعمالشان مجازات کردیم.» بدون تردید گردش چرخهای جهان براساس نظم دقیق و حساب شده ای است که بزرگی خالق آنرا نشان داده و بشر که بزرگترین مخلوق اوست در طی تاریخ و به مدد دانشمندان علوم مختلف ، مکانیسم طبیعی حوادث مختلف را کشف نموده و مانع سودجویی سودجویان از جهل مردم شده است. بعنوان مثال دوره ای از تاریخ را بخاطر بیاورید که مردمان جاهل و سودجویان فاسق ، کسوف و خسوف را به خشم خدایان از مردم نسبت می دادند و بعدها دانشمندان مکانیسم طبیعی آنرا نشان دادند و مشخص شد که ربطی به خشم و محبت و غیرو ندارد. و اگر خداوند در این آیه برکات آسمان و زمین را بعنوان پاداش ایمان افراد مطرح می نمایند ، بی تردید منظور صرفا ادای شهادتین و دست روی دست گذاشتن و صرفا اکتفا به دعا کردن نیست. وقتی امروزه به تلاش دانشمندان ، انسان میتواند ابرها را باردار نموده و بارش باران را تسریع نماید ، شاید بتوانیم به گشایش برکات آسمانی برای انسانهایی پی ببریم که ایمان واقعی به خدا را در قالب ایمان به توانییهای خویشتن به منصۀ ظهور رسانده اند. همان خویشتنی که حضرت علی (ع) شناخت خدا را نتیجۀ طبیعی شناخت آن میداند، آنجا که میفرماید: « من عرف نفسه فقد عرف ربه » . پس بیاییم بجای شیوه های خرافی ، بزرگی انسان به عنوان اشرف مخلوقات و بزرگی خداوند تبارک و تعالی را باور نموده و در عمل پیاده نماییم ، باشد که ماهم روزی بسان کشورهای پیشرفته ، از نظر علمی و عملی به پیشرفتهایی آنچنان که شایستۀ اشرف مخلوقات است نائل شویم، نه آنکه روز بروز در خرافات بیشتر غرق شویم.
/ 11 نظر / 49 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آزاده

سلام واقعا احسنت بر شما بخاطر بیان این موضوع. واقعیتش با خوندن 2 خط اول مطلبتون هم خنده ام گرفت هم بسیار تعجب کردم و با خودم فکر کردم که کاش مردم ما پیش از باور و قبول چنین مطالبی از طرف برخی منابع و مراجع کمی تفکر می کردند.و متاسفانه هیچ بعید نیست که در پی چنین تفاهمنامه ای بودجه ای نیر برای این امر منظور گردد.

یک رهگذر

سلام واقعا خدا ما را از دست ادم های کج فکر کوته فکر وبی سواد نجات دهد به جای دعا خانه ها را به صورت اصولی واستاندار بسازید خداوند هیچ گاه برای بنده اش بد نمی خواد ونخواسته

حوری آسمان

اگر اینجا فیس بوک بود یه لایک می زدم....

سلام/ سخن شما درسته اما اما آیا عنوان معنویت یعنی دست روی دست گذاشتن و ففط دعا کردن؟ این را نه قرآن قبول داره نه روایات و نه هیچ عاقلی / ولی این مطلب را هم باید توجه داشت که قرآن می فرماید ما اصاب من مصیبه الا من نفسک / یعنی هیچ گرفتاری یرای انسان اتفاق نمی افتد مگر اینکه از ناحیه نفس اوست / البته قرآن و روایات می فرمایند بین عمل انسان و طول عمر و سلامت انسان ارتباط وجود دارد حتی روایاتی داریم که می فرمایند که گناه و نافرمانی از خداوند موجب کوتاه شدن عمر می شود ولی این که بگوییم هر حادثه یا اتفاقی رخ می دهد به خاطر گناه هست این ملازمه همیشه وچود ندارد زیرا گاهی به جهت امتحان و یا علل دیگر می باشد. /

نسیم باران

هر جمعه یک پیام به نیت ظهور هر آنچه دارم از اموالتان امام زمان دلم همیشه به دنبالتان امام زمان برای من همه ی عمر بی شما مرگ است خوشم ، دلم شده پامالتان امام زمان برای رفتن تا بیکران فقط کافیست گرفتن پری از بالتان امام زمان تفألی چو به حافظ زدم ، فقط دیدم پر است حافظم از فالتان امام زمان و چرخه ی دو جهان با نگاهِ ناز شماست ملک به حیرت از افعالتان امام زمان و زنده ام که همیشه گره زدم خود را فقط به یک نخی از شالتان امام زمان شاعر جواد دیندار اللهم عجل لولیک الفرج[گل]

زهرا

کنار سیب و رازقی نشسته عطر عاشقی من از تبار خستگی بی خبر از دلبستگی ، عاشقم ابر شدم صدا شدی، شاه شدم گدا شدی، شعر شدم قلم شدی، عشق شدم تو غم شدی لیلای من، دریای من آسوده در رویای من این لحظه در هوای تو گمشده در صدای تو من عاشقم مجنون تو گمگشته در بارون تو مجنون لیلی بی خبر در کوچه های در به در مست و پریشون و خراب هر آرزو نقش بر آب شاید که روزی عاقبت آروم بگیرد در دلت کنار هر ستاره ای نشسته ابر پاره ای من از تبار سادگی بی خبر از دلدادگی، عاشقم ماه شدم ابر شدی،اشک شدم صبر شدی،برف شدم آب شدی، قصه شدم خواب شدی لیلای من، دریای من آسوده در رویای من این لحظه در هوای تو گمشده در صدای تو من عاشقم مجنون تو گمگشته در بارون تو مجنون لیلی بی خبر در کوچه هایت در به در مست و پریشون و خراب هر آرزو نقش بر آب شاید که روزی عاقبت آروم بگیرد در دلت

زهرا

۱. اگر ديديم عاشق صورتي شده ايم و با رفتن آن از پيش ما آزرده خاطر ميشويم بدانيم که به خطا رفته ايم٬ چه حق هميشه با ماست و با رفتن صورتي در صورتي ديگري متجلي است. ۲. سعي کنيم عشق خود را به عدم بکشانيم تا جايي که عاشق بي صورت گرديم. الطف عشقها عشق به موجودي عدمي است که حرارتش بي حد باشد. ابن عربی گويد :«من ۲۰ سال عاشق چيزي بودم که نميدانستم چه است تا اينکه خودش را به من معرفي کرد و با زباني مخصوص با من سخن گفت...» .....

نسیم باران

از امام صادق علیه السلام پرسیدند زندگی خود را بر چه بنا کردی؟ فرمودند: ۱- دانستم رزق مرا دیگری نمیخورد پس آرام شدم ۲- دانستم که خدا مرا میبیند پس حیا کردم ۳- دانستم که کار مرا دیگری انجام نمی دهد پس تلاش کردم ۴- دانستم که پایان کارم مرگ است پس مهیا شدم شهادت جانسوز رئیس مکتب تشیع برهمه شیعیان و دوستداران اهلبیت تسلیت.

دریا

سلام تولدتونو تبریک میگم البته یکم دیر شد پنج شنبه بود.انشالله عمر طولانی و البته پربرکتی داشته باشید.